Podsumowanie roku 2006

Banasiak
/

W roku 2006, po pierwsze, krytyka jak najdalsza była od porządkowania i nadawania wartości - ugruntowała się raczej jako praktyka doskonale nijaka, odklejona od rzeczywistych jakości kolejnych artystycznych przedsięwzięć. Mimo pojawienia się na rynku nowego dziennika, miast temperatury wrzenia i zagęszczenia intermedialnego dyskursu, dostaliśmy kolejną porcję pustego rytuału. Krytyk, galerzysta i artysta stopili się w trójgłową hybrydę głoszącą jedną, neutralną prawdę, co niestety zaczęło ocierać się o groteskę. Efektem swoista schizofrenia, deficyt czytelnych ocen i ostrych słów - jakby ktoś pochował je do lamusa.


Ciąg dalszy na http://www.obieg.pl

Komentarze (20)

anonim

super, bo podsumowanie w obiegu, na bardzo roznym poziomie..

a moze krytykant pokusilby sie o podsumowanie samych kuratorow?taki ranking, mlodych, obiecujacych..?

anonim

O już błagam! Dosyć rankingów i wybiórczych podsmowań. Weźmy się wreszcie do roboty!

anonim

Ja nie lubie rankingow, wszystkie sa subiektywne, swiatek polskiej sztuki - cokolwiek to jest - to garstka osob, pewnie wiekszosc sie zna, lubi badz nienawidzi i z tej perspektywy ocenia. Wiadomo, ze kolaga np. pana Rondudy nie napisze o jego realizacjach zle (coz to za wydarzenie z Alfonsami sztuki, skoro ponoc jeden dzien trwala wystawka w budynku gieldy, a sam pan dr to grzeczny chlopiec i w sposob grzeczny pisze o subwersji w nowych mediach, co samo w sobie jest paranaja, mam okularki kujona na nosie, ale co tam jestem zajebistym pankiem/anarchista/alfonsem i pieprze system pracujac w galerii panstwowej robiac wystawy pod patronetem Kaczynskiego), a Pawel Leszkowicz wymieni wystawy gejowskie z przyczyn wiadomych (choc milosc i demokracja to fajna wystawka).

A Krytykant bedzie sie popisywal erudycja i "dopieprzaniem" osobom, o ktorych i tak wiadomo, ze sa slabe, na ktore powinno sie spuscic zaslone milczenia - ale ok, przynajmniej jakas rozrywka.

Pozdrawiam

anonim

slyszalem ze ronduda tez woli chlopcow

paulina

Z jakiej racji badacz danego zjawiska ma byc jego elementem czyli dlaczego ronduda mialby byc punkiem zeby miec podstawy do zrobienia na ten temat wystawy? Wystawa/ projekt o punku to nie spomnienia przecież!

Wydaje mi sie, ze powinno byc wrecz odwrotnie badacz powinien byc z zewnatrz lub potrafic wyjsc poza swiat - to chyba oczywizm.

paulina

potrafic wyjsc poza swiat, ktory bada - milam na mysli

paulina

poza tym to podsumowania bardzo ciekawe ze wzgledu na ich ilosc i rozne formy, punkty widzenia.

a przy okazji podsumowania kolegi banasiaka, to mam wrazenie ze projekt willa jest oceniany w tym wypadku i w wielu innych tekstach wedlug niewalsciwych kryteriow tzn nie powinien byc oceniany pod katem stricte artystycznym, ani tez imprezowym. NIE chodzilo wcale jego tworcom o zrobienie wielkiej, wybitnej wystawy sztuki najnowszej. waga tego projektu, miala polegac na czyms

innym. I mysle, ze doskonale odwierciedla, sumuje on wlasnie kolejny etap w rozwoju rastra.

wiecej moze nastepnym razem - gdy katar odetka mi intelekt:)

pozdrawiam i czekam na kolejne teksty - bo blog kolegi jest jednym z ciekwszych zjawisk w krytyce 2006

wracajac do willi posluze sie cytatem z noty o projekcie na stronie: raster.art.pl/villa:

"Ideą projektu jest spotkanie - w tzw. sprzyjających okolicznościach przyrody - ludzi, którzy na co dzień współtworzą obraz współczesnej sztuki, a więc nie tylko artystów, ale również galerzystów. Spotkanie to służyć ma zastanowieniu się nad strategiami prezentacji sztuki współczesnej, ale jest też próbą stworzenia przyjaznej alternatywy dla skrajnie zunifikowanej i merkantylnej atmosfery targów sztuki, które są naturalnym miejscem spotkań galerii z całego świata."

Krytykant

Anonymous 1:

- ranking jak poczuje się na siłach (czyli ogarnę kuratorskie realizacje owych "młodych obiecujących") to czemu nie; na razie nie jestem godzien, to b.poważna sprawa

Anonymous 2:

- ależ (rozmaite) rankingi są najprzyjemniejsza częścią początku tzw. nowego roku; co do roboty to cały czas, jedno drugiego nie wyklucza

Anonymous 3,4:

- czuję się nieco zakłopotany czytając takie komentarze. jeśli wspomina Pan/Pani o "Polsce", to właśnie wskutek takich tekścików jest ona kojarzona tak, jak jest. Nie poczuwam się również do "dopieprzania", polecam jednak uważniejsza lekturę.

I naprawdę b. proszę o niepodnoszenie na tym forum preferencji seksualnych poszcz. osób związanych ze sztuką - jakiej by nie byli nacji.

Paulina:

- Dzięki za miłe słowo. Co do "Willi"- dokładnie do tego cytatu, który podałaś odnoszę się w poście o tej imprezie (post z października pt. "punk utracony"). Otóż "czepiam się" właśnie nie tyle tego, że zrobiono wystawę (choć tego też), a właśnie sensu owego "niezobowiązującego spotkania".

Pozdrawiam

anonim

To ja sobie też pozwolę na taki ranking. Stasiek miał bardzo dobry rok, mój szwagier Rysiek sprzedał parę dobrych obrazów, Krysia dostala awans w galerii a Kasia pojechala do Austrii na stypendium. Czym różni się mój ranking od obiegowego? NICZYM.... Jest tak samo subiektywny i skupiony na wąskiej grupie znających się nawzajem ludzi.

anonim

mam pytanie, moze krytykant mi na nie odpowie, kim jest p. Piotr Stasiowski?

to jakas zagadkowa osoba w rankingu obiegu, zastanawiam sie na jakiej podstawie zostal zaproszony do podsumowania roku , orientuje sie w sztuce dosc dobrze, ale p. Stasiowskiego nie znam.

dziwne czasem obieg przyjmuje kryteria osobowe.

nie-ten-anonymous

dla mnie willa to była miła powtórka z novej popularnej Pauliny Ołowskiej i Club Cube'a w zuju, tylko chłopaki chcieli coś sprzedać przy okazji, ot mała różnica i zmiana jednocześnie

anonim

Jeżeli chodzi o Stasiowskiego , to czy są zastrzeżenia do tego co napisał czy tylko zwykła ciekawość. Bo mi się wydaje ,że dobrze napisał.

anonim

no, ja jestem ciekaw kto to, bo zwykle w takim rankingu znajduja sie osoby znane-a pan stasiowski jest nie znany, to chyba pytanie do adama mazura, bardziej do rankingu pasowalaby p.kasia bojarska czy justyna kowalska

anonim

mnie tez to interesuje

Kim jest Stasiowski?

anonim

A kto to są kasia bojarska czy justyna kowalska?

anonim

P.Stasiowski to pan po studiach kuratorskich w Krakowie. Obecnie prowadzi 'Studio'podlegajace BWA na ulicy Ruskiej we Wrocławiu

anonim

Stasiowski,Bojarska,kowalska

co to za ludzie?

anonim

jakies nowe osoby w polskim swiecie kultury,

do.anonima; stasiowski wraz z szydowska pisal jakis czas temu pamietnik ze studiow kuratorskich, ktory byl na stronach obiegu

adam mazur

Justyna Kowalska i Katarzyna Bojarska podobnie jak Piotr Stasiowski czy duet Ewa Tatar/Dominik Kuryłek to osoby współpracujące z Obiegiem. Kol. redaktorki także dostały zaproszenie do podsumowania, ale z niego w tym roku nie skorzystały, pozdrawiam w imieniu redakcji, am

Krytykant

I wszystko jasne :)

pozdr.